Artukuł
holter EKG
Holter EKG - badanie polega na wielogodzinnej rejestracji zaburzeń rytmu pracy serca w celu późniejszej, szczegółowej analizy. Rejestracja EKG przebiega w domowych warunkach - podczas całodobowej aktywności badanego, któremu zakłada się specjalną aparaturę.
Badanie jest bezbolesne i nieinwazyjne. Po odpowiednim przygotowaniu skóry, do ciała przykleja się elektrody, które łączy się z urządzeniem rejestrującym. Pacjenci mogą odczuwać jedynie niewielką uciążliwość wynikającą z obecności (przez 24 godziny) miniaturowego aparatu podłączonego przewodami do samoprzylepnych elektrod umieszczonych na klatce piersiowej.
Holter umożliwia ocenę pracy serca również w trakcie snu. Jest to istotne, ponieważ w niektórych przypadkach to właśnie wtedy dochodzi do poważnych zaburzeń rytmu serca.
Wskazania do wykonania badania:
- występowanie zaburzeń rytmu serca, które nie zostały uchwycone podczas standardowego zapisu EKG,
- omdlenia i zasłabnięcia,
- podejrzenie występowania migotania lub trzepotania przedsionków,
- bóle w klatce piersiowej,
- ocena efektywności stosowanego leczenia farmakologicznego lub wszczepionego rozrusznika serca,
- ocena ryzyka wystąpienia nagłej śmierci sercowej.
Co ważne, do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Całodobowa rejestracja EKG metodą Holtera może być wykonywana u pacjentów w każdym wieku, także u kobiet w ciąży. Badanie może być powtarzane wielokrotnie.
- Pobierz artykuł w formie pliku Pdf
- Drukuj treść tego artykułu
- Powrót do poprzedniej strony
- Wypowiedz się na stronie Kontakt