Dowiedz się jak postępować podczas wizyt lekarskich, aby ułatwić sobie pobyt w Przychodni oraz przyspieszyć proces obsługi medycznej. Przeczytaj nasze dzisiejsze porady.
1. Przygotuj wcześniej wszelkie niezbędne dane i dokumenty
Wybierając się do Przychodni, najlepiej dzień wcześniej spakuj wszystko, czego będziesz potrzebować. Przyspieszy to czas spędzony w rejestracji i ułatwi diagnostykę lekarską.
Co warto ze sobą zabrać?
- dowód osobisty,
- posiadaną dokumentację medyczną (szczególnie przy pierwszej wizycie w nowej przychodni),
- wyniki wcześniejszych badań (np. wyniki badań krwi, zdjęcia rentgenowskie),
- listę zażywanych leków, suplementów i ziół (również tych bez recepty),
- notatnik i długopis, aby móc od razu zapisać zalecenia lekarza.
Możesz też wcześniej spisać na kartce historię chorób w twojej rodzinie, pytania, które będziesz chciał zadać lekarzowi, a jeśli wybierasz się na przykład do ginekologa, przypomnij sobie datę ostatniej miesiączki.
2. Zapoznaj się z zasadami dotyczącymi przygotowania do poszczególnych badań
Jeśli pierwszą wizytę u lekarza masz już za sobą i wybierasz się na badania specjalistyczne, koniecznie sprawdź jak się do nich przygotować. Przed przystąpieniem do niektórych badań musisz być przez kilka godzin na czczo, przy innych nie jest to niezbędne. Nieodpowiednie przygotowanie może zafałszować wyniki badań bądź po prostu powodować twój dyskomfort.
Przykładowo, materiał na badanie krwi powinno się pobierać na czczo, z zachowaniem 8 – 12 godzinnej przerwy od czasu ostatniego posiłku, zwłaszcza gdy badany jest poziom glukozy lub cholesterolu. Z kolei zachowania postu nie wymagają badania tarczycy, wątroby czy prostaty.
Należy pamiętać, że do niektórych badań konieczne będzie rozebranie się. Warto tego dnia założyć luźne, niekrępujące ubrania, które łatwo będzie można zdjąć. Na przykład, przy osłuchiwaniu płuc i serca konieczne będzie zdjęcie bluzki i w przypadku kobiet stanika. Z kolei podczas wizyty u ginekologa, lekarz może zalecić pacjentce badanie wziernikiem, podczas którego będzie trzeba rozebrać się od pasa w dół.
Jak przygotować się do poszczególnych badań? Kliknij i dowiedz się więcej!
3. Nie wysyłaj dziecka samego do lekarza
Jeśli pacjentem jest twój maluch, nie puszczaj go samego do lekarza, a podczas wizyty opiekuj się nim. Możesz wcześniej zastanowić się, jak zająć dziecku czas w przychodni. Dziecko przed wizytą u lekarza może być bardzo zestresowane, do tego dochodzą objawy choroby i złe samopoczucie. Warto maluchowi zapewnić rozrywkę i zredukować stres. Możesz zabrać ze sobą kolorowanki, książki do czytania, komiks bądź serię łamigłówek i jeśli będziecie musieli spędzić trochę czasu w poczekalni, spróbujcie wspólnie rozwiązać ciekawe zadania bądź poczytać ulubioną książkę malucha.
Przypominamy również, że dzieci przychodzące do lekarza same, nie będą przyjęte na wizytę. Nie mogą też być u nich wykonane badania ani zabiegi. Wszyscy pacjenci niepełnoletni (do ukończenia 18 roku życia) powinni znajdować się pod opieką rodzica lub opiekuna prawnego. W przypadku przyjścia na wizytę z babcią, ciocią lub opiekunką, należy mieć ze sobą wypełnione i podpisane przez opiekunów ustawowych lub prawnych upoważnienie.
Wyjątkiem może być skorzystanie przez małoletniego z prawa do współdecydowania o swoim leczeniu. Zgodnie z tym prawem, małoletni powyżej 16. roku życia może sam się zarejestrować oraz zgłosić się na wizytę do lekarza . Warunkiem jest jednak wyrażenie zgody pisemnej przez opiekuna/rodzica takiego pacjenta. Należy przy tym pamiętać, że zgoda na postępowanie diagnostyczne czy terapeutyczne wyrażona musi być odrębnie na każde działanie.
4. Zachowaj cierpliwość i pamiętaj o uprzejmości
Bądź życzliwy dla ludzi oczekujących w kolejce razem z tobą, nie wchodź poza kolejką. Staraj się być uprzejmym wobec pracowników recepcji, pamiętaj, że wykonują oni swoją pracę w oparciu o ustalone wytyczne i procedury. Zawsze szukają dla ciebie możliwie najbliższego terminu i dopełniają formalności, aby twoja wizyta przebiegła sprawnie pod względem organizacyjnym. Zachowaj kulturę również po wejściu do gabinetu lekarskiego. Lekarze potrafią być przemęczeni, ale nadal muszą pozostać kompetentni i chcą dla ciebie jak najlepiej. Postępuj zatem w sposób, w jaki sam chciałbyś być traktowany, słuchaj porad lekarza, a zalecenia zapisuj w swoim notatniku.
Dzień przed planowaną wizytą u lekarza postaraj się zrelaksować i miło spędzić czas. Wybierz się na długi spacer, poczytaj ulubioną książkę lub porozmawiaj z przyjaciółmi. Pamiętaj jednak, aby nie uprawiać nadmiernego wysiłku fizycznego oraz nie pić alkoholu. Spożyj lekkie, odżywcze posiłki.
Wizyta u lekarza, choć często bywa kojarzona z nieprzyjemnym i stresującym wydarzeniem, nie powinna być odkładana. Dobre przygotowanie zapewni ci spokój oraz pozwoli cieszyć się zdrowiem. Jeśli zauważysz jakieś niepokojące objawy, nie unikaj wizyty w przychodni, od czasu do czasu zapisuj się również na badania kontrolne. Korzystaj przy tym z naszych porad, a cały proces przebiegnie znacznie prościej i przyjemniej.
_
Lekarze źródło grafiki: Obraz autorstwa ArtPhoto_studio na Freepik
Prezentowanych treści o charakterze medycznym nie należy traktować jako wytycznych postępowania medycznego dla wszystkich pacjentów. Wszelkie publikacje mają charakter informacyjno-edukacyjny i mogą stanowić inspiracje dla pacjentów do prowadzenia zdrowego stylu życia i zgłębiania wiedzy w danym obszarze. Mogą również zachęcać do wykonywania badań profilaktycznych. Informacje nie zastępują porady lekarskiej. O postępowaniu medycznym decyduje lekarz indywidualnie, zgodnie ze wskazaniami dla każdego pacjenta. Jeśli potrzebujesz konsultacji lekarskiej, zachęcamy do rezerwowania wizyt za pośrednictwem Telefonicznej Obsługi Pacjenta: 22 619 78 76 lub bezpośrednio w wybranej przychodni. W przypadku chęci realizacji badań nieobjętych wskazaniami lekarskimi, masz możliwość ich odpłatnego wykonania. Zachęcamy do zapoznania się z aktualnym cennikiem oraz zajrzenia na stronę www.pcz.waw.pl.